EL VE BİLEK AĞRILARI

Sık görülen el bilek ağrısı sebepleri

*Karpal tünel sendromu

*Ulnar sinirin guyon kanalında sıkışması

Periferik sinirler vücutta koL ve bacaklarda kaslar arasında seyreder. Bu anatomik seyir boyunca bazı vücut bölgelerinde dar tünellerden geçer. Bu kas-kemik arası tünelde çeşitli nedenlerle meydana gelen sinir sıkışmalarına tuzak nöropati denmektedir. Tuzak nöropatiler en sık karşılaşılan hastalıklar grubundadır.

Karpal Tünel Sendromu (KTS)

El ve el bileğinde parestezi, ağrı, uyuşma gibi belirtilerin neden olduğu medyan sinir nöropatisidir. Temel problem ele giden medyan sinirin el bileğindeki karpal tünelden geçerken sıkışmasıdır. Ulnar sinir bilek seviyesinde tuzaklanması (Guyon kanalı tuzak nöropatisi), Bilek hizasında yer alan Guyon kanalının içerisinden elin son iki parmağını çalıştıran ulnar sinir geçmektedir. Ulnar sinir bilek seviyesinde tuzaklanmaya oldukça hassastır. Motor ve duyu bulguları birlikte yada yalnız başına ortaya çıkar. Tanı muayene ve EMG ile konur.

Tuzak nöropatilerde görülen sinir sıkışmasının mekanizmasında çoğunlukla o bölgedeki kas ve fasiaların spazmı görülür. PROLOTERAPİ ile bunların kemiğe tutunduğu entesis bölgelerine ve kasların tetik noktalarına uygulamalar yapılır ve spazm ortadan kalkınca sinirin sıkışması ortadan kalkar ve tablo düzelir. Beraberinde ilgili sinirin kanalına ve üst ganglionuna NÖRALTERAPİ uygulamaları ile o bölgenin beslenmesi ve nöronal iletisi de düzenlenmiş olur.