PROLOTERAPİ NEDİR ?

Proloterapi eklem, tendon ve kas ağrılarının tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide kasların kemiğe yapıştığı özel bölgelere enjeksiyonlar yapılır. Böylelikle vücudun tamir mekanizması tetiklenerek, gerek kıkırdak dokusunda gerekse kollagen fibrillerin oluşmasında ve tamirinde yeni bir süreç başlatılır. Bu yeniden tamir sürecini mikroskobik ve makroskobik olarak gösteren pek çok bilimsel çalışmalar ve önemli yayınlar vardır. Ortalama üç hafta süren iyileşme sürecinin sonucunda hastada klinik düzelme başlar. Bu yüzden tedavi aralıkları 3 haftada bir hastanın iyileşme süreci gözlemlenerek uygulanır.

Kas iskelet sistemi ağrılarında kronik yani uzun süreli ağrıyı oluşturan temel sebep tendon ve bağ yaralanmalarıdır. Bağ ve tendonların kan dolaşımı ve beslenmesi zayıf olduğundan zedelenmelerinde iyileşmeleri daha zor olur. Bu durumda tendon ve bağ yıpranmaları ve dengesizliklerine bağlı eklemlerlere yanlış yüklenmeler ve eklem kıkırdağında aşınmalar, zedelenmeler ve kaslarda ağrı,spazm ve kasılmalar görülür. Bu da eklemlerde kireçlenme (osteoartroz), boyun ve bel ağrıları, fıtıkları, kireçlenmeleri gibi daha ciddi tablolara yol açar.

PROLOTERAPİ ile tendon ligament eklem, kıkırdak ve kas sorunlarında sadece ağrının geçmesi değil klinik tablonun iyileşmesi de sağlanır. Çünkü Proloterapi iyileşmeyi sağlayarak ağrının sebebini ortadan kaldırıp, geçmesini sağlayan bir tedavidir.

Eğer bel ağrınız, bel fıtığınız, boyun ağrınız, boyun fıtığınız, migreniniz, kalça-omuz-diz kireçlenmeniz ve dizinizde menisküs yırtığı, tendinit gibi ayak bilek burkulmaları gibi yumuşak doku zedelenmeleri varsa PROLOTERAPİ sizin ağrılarınız için sebebe yönelik ve sizi ameliyat olmaktan kurtaracak iyi bir seçenektir.


PROLOTERAPİ NASIL ETKİ EDER?

Proloterapi, bel ağrısı, bel fıtığı, eklem kireçlenmeleri, boyun ağrısı, boyun fıtığı ve kireçlenmeleri, sırt ağrısı, migren, kas omurga iskelet sistemi kaynaklı ağrı şikayeti olan hastalarda sebebi tedavi eden etkili bir tedavi metotudur. Proloterapi; insan vücudunun tamir sistemini uyararak vücuttaki ağrılı, zayıf ve işlevini kaybetmiş bölgenin tekrar eski haline dönmesini sağlayarak ekti eder. Proloterapi tedavisi sürecinde vücudumuzun bağışıklık sisteminin önemli bir yeri vardır. Çünkü bu tedavide vücudun tamir mekanizmalarını uyaran özel bir prolifereran karışım kullanılarak uygulanan bölgede iyileşme sağlanır.


PROLOTERAPİ AĞRILI BİR TEDAVİ METODU MUDUR? TEDAVİ OLURKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Proloterapi enjeksiyon ile yapılan bir tedavi metodudur. Kalçadan enjeksiyon olabilen herkes proloterapi olabilir. Tedavi sonrası uygulanan bölgenin 3 gün istirahati ve bu esnada sıcak uygulaması önemlidir. Sonrasında egzersiz programına geçilmelidir. Egzersiz kanlanmayı ve doku tamirini destekler. İlgili eklem bağ ve kaslarında zayıflama ve güçsüzlük gelişmesini engeller. Fakat yeni gerçekleşen doku tamirini zorlayacak düzeyde aktiviteler ve egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bu yüzden egzersiz programı kişiye özel belirlenir. Proloterapi uygulamaları esnasında kişinin normal iş yaşantısına ve günlük aktivitelerine devam edebilmesi önemli bir avantajdır.


PROLOTERAPİ İLE AMELİYATSIZ VE KALICI AĞRI TEDAVİSİ

Bel fıtığı, boyun fıtığı, diz kireçlenmeleri, menisküs yırtıkları ve omuz zedelenmeleri gibi sık görülen kas iskelet sistemi ağrılarının tedavisinde; ağrıya sebep olan temel hasarın iyileşmesini sağlayan başarılı bir tedavi metodudur. İstirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi ile geçmeyen akut ve kronik ağrılarda cerrahiden önce mutlaka değerlendirilmesi gereken önemli bir tedavi seçeneğidir.


PROLOTERAPİ TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Proloterapi vücudun iyileşme mekanizmalarını kullandığı ve uygulanan bölgede iyileşmenin kaliteli olması için tedavi sürecinde hekim hasta işbirliği çok önemlidir.Bu süreçte yeterli su içilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, şeker, basit karbonhidratlar ve katkı maddeli işlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.Proloterapi enjeksiyonu sonrası uygulama bölgesinde 3 gün kadar ağrının artması ve hafif eklem şişliği, ısı artışı ve eklem hareketinde kısıtlılık olması normal hatta iyileşme sürecini gösterdiğinden istenilen bulgulardır.


PROLOTERAPİ NİN ÜLKEMİNİZDEKİ SÜRECİ

Halen başkan yardımcısı olduğum ve eğitmenliğini yürüttüğüm Bilimsel Proloterapi Derneği 2012 yılında Dr Hasan Doğan önderliğinde kuruldu. Derneğimizin amacı kas iskelet sistemi ağrıları ile ilgilenen doktor arkadaşlara proloterapinin teorik ve pratik uygulamalarını aktarmak ve proloterapinin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak. Bilimsel Proloterapi Derneği olarak 2014 yılı Mayıs ayında ilk sempozyumumuzu yaptık. Proloterapinin bilimsel temellerini ve vaka sunumlarımızı paylaştığımız sempozyumun proloterapinin tanınmasında çok önemli katkıları oldu.

Proloterapi metodu 27 Ekim 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tamamlayıcı tıp yönetmeliğinde yer aldı ve resmi gazetede yayınladı. Bilimsel Proloterapi Derneği olarak 2015 yılı Mayıs ayında ikinci sempozyumu yaptık. Dernek çatısı altında düzenlediğimiz kurslarda halen eğitimlerimize devam etmekteyiz.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Proloterapi vücudun iyileşme mekanizmalarını kullandığı ve uygulanan bölgede iyileşmenin kaliteli olması için tedavi sürecinde hekim hasta işbirliği çok önemlidir.Bu süreçte yeterli su içilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, şeker, basit karbonhidratlar ve katkı maddeli işlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.Proloterapi enjeksiyonu sonrası uygulama bölgesinde 3 gün kadar ağrının artması ve hafif eklem şişliği, ısı artışı ve eklem hareketinde kısıtlılık olması normal hatta iyileşme sürecini gösterdiğinden istenilen bulgulardır.Hastanın uygulama alanına sıcak uygulamasını düzenli yapması ve ağrının kontrolü için parasetamol harici ilaç kullanmaması önemlidir.


PROLOTERAPİ ENJEKSİYONLARINDA KULLANILAN İLAÇ VEYA SOLÜSYONLAR NELERDİR?

Proloterapide kesinlikle KORTİZON kullanılmaz. Hatta hastanın başka hastalıkları nedeni ile kortizon ve non-steroid anti-inflamatuar ilaç kullanımı da tedaviyi bozmaktadır. Proloterapide hipertonik dekstroz solüsyonları kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar kullanılırken ağrı şiddetini azaltmak için bir miktar lokal anestetik eklenir.


PROLOTERAPİ NİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 

Bütün tıbbı uygulamalar gibi proloterapinin de dikkatli ve özenle yapılması gerekir. Ehil ellerde yapıldığında uygulama bölgesinde nadiren görülen küçük morlukların dışında pek sorun yaşanmaz. Ciddi yan etkiler ise çok nadiren görülür. A.B.D’ deki proloterapi kliniği Caring Medical uygulama bölgesinde enfeksiyon riskini binde bir ile on binde bir arasında bildirmiştir.

 

Yasal Uyarı:Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.