MANUEL TERAPİ

Manuel tedavi fizyoterapistler tarafından uygulanan, bir cihaza veya makineye karşı el ile verilen özel bir fizik tedavi şeklidir. Manuel Tedavide, eklemlerin belirli noktalarda ve farklı hızlarda hareket etmesini (eklem hareketliliği ve manipülasyonu), kas gerilmesini, etkilenen vücut kısmının pasif hareketlerini veya hastanın vücudun terapistin kas aktivasyonunu iyileştirme direncine karşı hareket ettirmesini içerir. Seçilen spesifik yumuşak doku teknikleri de doku ve kasların hareketliliğini ve işlevini geliştirmek için kullanılabilir.

Manuel tedavide, uygulayıcılar kas dokusu üzerinde baskı yapmak ve kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için eklemleri manipüle etmek için ellerini kullanırlar.
Manuel terapi, bazı kas-iskelet durumlarında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket açıklığı olmayan eklemlerin tedavisi için yararlı olabilir. Bu sınırlama rahatsızlık, ağrı ve fonksiyon, duruş ve hareketde bir değişikliğe neden olabilir. Manuel tedavi, hastaları ağrı olmadan daha doğal harekete döndürmek için eklemlerdemobiliteyi geri kazandırmayı ve kas gerginliğini azaltmayı içerir.