OZON TEDAVİSİ NEDİR?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir.

MEDİKAL OZON NEDİR ?

Medikal kullanım amaçlı Ozon, özel jeneratörler aracılığı ile medikal oksijenden elde edilir. Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Ozon konsantrasyonunu Ozon terapisi konusunda eğitimli hekim tarafından hastanın durumuna ve tanısına göre ayarlanır.

OZON TEDAVİSİ ENDİKASYONLARI

Arteriyel dolaşım bozuklukları,
Bağışıklık sistemi dengesizlikleri ve bozuklukları,
Romatizmal hastalıklar : Fibromiyalji, romatoid artrit vs..
Kronik enflamatuar barsak hastalıkları: Ülseratif kolit, krohn hastalığı
Cilt ülserleri ve yaraları: Diabetik ayak, yanıklar, dekübit ülserleri vs…
Ağrı tedavisi örneğin eklemde kireçlenme :Osteoartroz ,
Kemoterapiye destek olarak yan etkilerini azaltmak ve immun sistemi güçlendirmek amacıyla,
KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında destek amaçlı),
Hepatitler, herpes virüs hastalığı, ağızda aft ve uçuklar gibi viral enfeksiyonlarda,
Kronik Yorgunluk Sendromu ve Geriatride(Yaşlılıkla ilgili problemlerde) kullanılır.

Ozon tedavisi uygulanıldığında, kişinin dokularında oksijen daha iyi kullanılır, bağışıklık sistemi düzenlenir ve vücudun serbest radikaller ile savaşması sağlanır. Ayrıca beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Ozon tedavisi, akupunktur ve nöralterapi ile birlikte uygulandığında hastalıklarda iyileşme sağlar ve kişinin yaşam kalitesini önemli ölçülerde arttırır. Konsantrasyon zayıflaması, unutkanlık, genel fiziksel ve zihinsel performansın azalması, denge sorunları gibi beynin etkilenmesiyle görülen hastalıklarda da ozon tedavisiyle önemli başarılar sağlanmaktadır. Antiaging: Günlük yoğun çalışma temposu, stres, bedensel ve zihinsel yorgunluktan kaynaklanan sorunlar ozon tedavisine çok iyi yanıt verir. Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oksijenlendirmesi sayesinde kazandırdığı genel iyilik hali kişilere kendilerini yenilenmiş hissi vermektedir. Ozon fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı ve performansı arttırmaktadır.


UYGULAMA YÖNTEMLERİ


Majör ozon tedavisi: Hastanın kendi kanı özel bir şişeye alınarak (50-100cc.) içine ozon oksijen karışımı gaz verilir. Yoğun oksijenlenmiş kan tekrar hastaya verilir. Genel sağlık problemlerinin önlenmesi amacıyla koruyucu hekimlik için, antiaging (yaşlanmanın geciktirilmesi), sistemik hastalıklar, bağışıklık sistemi sorunları, dolaşım bozukluklarında, viral hastalıklar için kullanılır.


Minör ozon tedavisi: Hastadan 3-5 cc kan alınır, ozon oksijen gazı ile karıştırılır ve intramuskuler(kas içine enjeksiyon) olarak uygulanır. Bu yöntem immun sistemin güçlendirilmesi için ve allerjik hastalıklarda etkilidir. Rektal uygulama: Ozon oksijen gaz karışımının Rektal yolla verilmesi yöntemidir. Özellikle barsak ve karaciğer hastalıklarında bu yöntem kolay ve etkilidir. Ozon hassas barsak mukozası tarafından hızla emilerek sisteme katılır.


Torba tedavisi: Hastanın yaralı olan bölgesi torba içine alınır. Torbaya ozon oksijen gaz karışımı doldurularak uygulanan yöntem, özellikle kapanmayan yaralar ve diyabetik ayakta kullanılır.


Ozonlu su: Ağız ve diş eti yaraları ve aftlarında, yaraların pansumanında kullanılır.