PRP TEDAVİSİ NEDİR?

“Platelet rich plasma” trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması ile yapılan bir tedavi metodudur. Kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Plateletler yani trombosit hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücudumuzdaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Konsantre şekilde elde edilmiş olan PRP’de bulunan yüksek yoğunluklu ve etkili büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını sağlar. Böylelikle dokunun tamiri ve yenilenmesi sağlanır.

Eklem içine yapılan uygulamalarla eklemlerde doku tamiri yapmak, iyileşme sağlanarak ilgili eklemin ağrısının geçmesi mümkün olmaktadır. Kişinin kendi kanından hazırlanan; içerisinde iyileştirici faktörler, doku tamiri, kollajen onarımı yapan faktörlerin olduğu serum ile tedavi yapılır.

GÜZELLİK ve ESTETİK AMAÇLI PRP

Güzellik ve estetik amaçlı cilde yapılan uygulamalarla; cildin yenilenmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini mümkündür. Anti-aging amaçlı cilde 3-4 haftada bir, 3 veya 4 PRP uygulaması yapılır. Haftada bir uygulanan mezoterapi uygulamaları ile de cildin çok daha canlı ve genç görünmesi sağlanır. Sonrasında 10-12 ayda bir PRP-Mezoterapi uygulamaları tekrarlanırsa elde edilen doğal güzellik korunmuş olur.

Yaş ile birlikte cilt ve ciltaltı dokuda birtakım değişiklikler olur. Kolojen ve elastini azalan cilt esnekliğini ve tazeliğini kaybetmeye başlar. Süreç ilerledikçe ciltte kırışıklıklar, sarkmalar ve lekelenmeler olur. Cilt ve ciltaltı dokuları besleyerek bu değişikliklerin azlaltılması mümkündür. Bu amaçla uygulanan en doğal tedavi yöntemleri PRP ve mezoterapi uygulamalarıdır. PRP uygulaması kişinin kendi kanının özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “zenginleştirilmiş plazmanın” ve cGF(konsantre büyüme faktörü)’ nün yine aynı kişinin cildine geri verilmesi işlemidir. Geri verilme tekniği kişinin ihtiyacı doğrultusunda doktor tarafından belirlenir ve uygulanır. Uygulama sonrası cilt altında kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşması uyarılmakta ve cildin kendini hızla yenilemesi sağlanmaktadır. PRP seansları arasında yüz mezoterapisi önerilmektedir. Yüz mezoterapisi esnasında cilt içine cilt yapılandırıcı oligoelementler, aminoasitler, vitaminler, büyüme faktörleri, mineraller, antioksidanlar, cilt yenileyici ve cildin kanlanmasını artıran ajanlar uygulanır .

Mezoterapi ile PRP uygulaması desteklenerek etkinliği artırılır. Böylelikle kişi cilt güzelliğine en doğal yoldan ve kendi doğal görünüşüyle kavuşmuş olur.